OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Belgická hardcoreová scéna sa pomaly, ale isto stáva svetovým pojmom. Zásluhu na tom majú určite aj miestne hviezdy nátlakového metalcoreu RISE AND FALL, ktoré Belgické kráľovstvo v podstate dostali na „coreovú mapu sveta“.
Avšak v posledných rokoch sa z krajiny začali ozývať omnoho zaujímavejšie veci okolo takzvanej CHURCH OF RA. Jej lídrami sú AMENRA, ktorých gitarista a bubeník sa spojili s temnými rockermi z THE BLACK HEART REBELLION a založili si ďalšiu kapelu - black metalom smrdiacu hardcoreovú beštiu HESSIAN.
Okrem vzájomnej náklonnosti v podobe spoločných splitiek si všetky tieto kapely organizujú vernisáže (vokalista AMENRA Colin Eeskhout sa prezentuje pôsobivými inštaláciami, súsošiami a obrazmi) a koncerty, napríklad dnes už legendárne vystúpenie pod zjednocujúcim názvom CHURCH OF RA.
OATHBREAKER nie sú výnimkou. S kolektívom CHURCH OF RA sú spojení osobou Lennarta Bossua, gitaristu AMENRA. Hudba OATHBREAKER je však omnoho svižnejšia ako AMENRA, surovejšia a hlavne omnoho viac hardcore.
Mnohí týchto mladíkov prirovnávajú k mixu posledných albumov CONVERGE a black metalu, čo je na jednej strane celkom výstižné, ale na druhej aj mierne zavádzajúce.
OATHBREAKER ľahko zapadli medzi kapely z Deathwish Inc. a nie sú prvou kapelou, ktorá tu koketuje s black metalom (DEAFHEAVEN). Trúfam si však povedať, že práve oni sú jednoznačne najoriginálnejším zoskupením, ktoré pod hlavičkou vydavateľstva figuruje.
V čom sú Belgičania iní, je spôsob kombinovania žánrov. Vedia nájsť pomyselný stred medzi chaotickým hardcoreom, agresívnym, ale zároveň melodickým black metalom a valivým sludge metalom. A píšu dobré skladby, ktoré odkrývajú svoj potenciál aj po mnohých vypočutiach a určite sa nestratia v širokej konkurencii (HESSIAN, crust-blackoví Američania YOUNG AND IN THE WAY alebo výsostne technickí Fíni z HAAPOJA).
OATBREAKER majú neuveriteľný cit pre dynamiku. Na „Eros|Anteros“ sa samozrejme nájdu aj údernejšie „jednoduchšie“ skladby (vynikajúca „Upheaval“ znie ako jam session Abbatha s Kurtom Ballouom). OATHBREAKER sa však snažia omnoho viac pracovať s atmosférou a melódiami (naliehavá „The Abyss Looks Into Me“ a opätovne nahratá sludgeová „Agartha“ zo splitka s AMENRA), pričom do svojich skladieb vždy zamiešajú poriadnu dávku temného napätia.
Nie je čo vytýkať. Od úvodného, ambientne ladeného intra, cez strhujúcu „No Rest For The Weary“ až k záverečnej post-rockom zaváňajúcej „amenrovskej“ citovej žmýkačke „Clair Obscur“ je to jazda šialenou horskou dráhou v zábavnom parku plnom skazených radostí.
Dokonalá zmes black metalu, alternatívneho sludgeu a hardcoreu.
9,5 / 10
1. (Beeltenis)
2. No Rest For The Weary
3. Upheaval
4. As I Look Into The Abyss
5. The Abyss Looks Into Me
6. Condor Tongue
7. Offer Aan De Leegte
8. Agartha
9. Nomads
10. Clair Obscur
Rheia (2016)
Eros | Anteros (2013)
Mælstrøm (2011)
Amenra / Oathbrekaer Split EP (2011)
Oathbrekaer EP (2009)
Vydáno: 2013
Vydavatel: Deathwish Inc.
Stopáž: 46:56
Produkce: Kurt Ballou
Studio: Godcity
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.